Marec – mesiac knihy9.4.2019

Marec – mesiac knihy

Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.
Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.

Na knihy by sme nemali zabúdať. Knihy by určite mali mať v našom živote svoje miesto  a nemali by sa z neho vytrácať. Aj  najznámejší  pedagóg všetkých čias Jan Amos Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

V mesiaci marec žiaci 2.stupňa realizovali niekoľko zaujímavých aktivít.

Žiaci 7.A sa zúčastnili v Knižnici Antona Bernoláka besedy  s autorkou fantasy kníh a editorkou Majkou Danihelovou, začínajúcou, ale zato talentovanou spisovateľkou pochádzajúcou z Nových Zámkov.

Vo svete slovenskej literatúry je síce Majka Danihelová neoťukanou debutantkou, ale v slovenskej knižnej blogosfére si prebíja cestu pod prezývkou Lyn von Nightlight približne od roku 2012, kedy na svojom blogu publikovala prvý článok. Aj keď sa spočiatku prezentovala najmä ako recenzentka, nikdy neskrývala vlastné zanietenie pre písanie. O jej debute V znamení ametystu sa hovorí v superlatívoch. Počas besedy rozprávala o obľúbených knihách, ktoré vždy rada vezme do rúk, inšpiráciách či životných snoch.

Zo stretnutia sme všetci odchádzali s úsmevom na perách, s dobrou náladou a niektorí  i s venovaním v knižke či záložke.

15.marca šiestaci a siedmaci zavítali do Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, kde si pozreli divadelné predstavenie Prízraky. Hra britského autora Davida Greiga je divadelným hitom, ktorý  nám približuje krutú prítomnosť . Niekedy vtipná a zábavná, drsne prekvapivá, no aj dojímavo ľudská.

Veľkí čítajú malým -  projekt, ktorý realizovali šiestaci. Celý týždeň chodili čítať najmenším žiačikom rozprávky a zaujímavé príbehy.

Mesiac knihy vyvrcholil projektom  Z rozprávky do rozprávky, ktorý si pripravili žiaci 7.A pre žiakov prvých tried. Literárne postavičky – ježibaba, vlk, smelý zajko, Popoluška, Červená čiapočka, Pinocchio, Pipi Dlhá Pančucha, princ, dedko a babka, tri prasiatka - povyskakovali z kníh a nevedeli sa vrátiť späť. Túlali sa školou, ale našli šikovných prváčikov, ktorí im ukázali cestu do knižnice. Potom sa ešte spolu zabavili – skladali puzzle, tajničku, zinscenovali rozprávku Ako dedko ťahal repku.... Vďaka našim prváčikom sa literárne postavičky mohli vrátiť späť do knižiek dúfajúc, že si ich čoskoro prídu vypožičať a prečítať.

Mgr. Monika Garaiová, Mgr. Mária Trnková