Za zážitkami do Slovinska11.6.2019

Za zážitkami do Slovinska

Naši žiaci si po roku opäť obuli túlavé topánky a vybrali sa spoznávať krásy krajiny, v ktorej ešte neboli.

Je to krajina, ktorú si dodnes mnoho ľudí vo svete pletie s naším Slovenskom. Dva rovnako malé národy s podobným jazykom, vlajkou, ale hlavne s nádhernou prírodou a množstvom pamiatok, ktorých má Slovinsko podobne ako naše Slovensko neúrekom.

Cesta cez Maďarsko nám ubehla rýchlo a na obed sme mohli začať s prehliadkou historickej Ľubľany, hlavného mesta Slovinska. Náš sprievodca Marek nás previedol uličkami až k hradu, na ktorý sme sa vyviezli lanovkou. Pohľad na mesto z výšky stál za to a viacerým z nás sa ani nechcelo zísť dolu. Čakala však na nás ešte zábava v Múzeu ilúzií, kde sme si vyskúšali rôzne optické triky, ktoré nám umožnili aspoň na chvíľu inak vnímať realitu.

Druhý deň sme začali výletom do jaskyne Postojna jama, hlavnej turistickej atrakcie Slovinska. Jej návšteva mnohým z nás vyrazila dych a mohli sme sa na vlastné oči presvedčiť, čo všetko dokáže vytvoriť príroda. A potom už naša cesta smerovala k Jadranskému moru do historického mestečka Piran, kde sme sa prešli uzučkými uličkami a nasávali atmosféru prímorského mestečka. A keďže nám prialo aj počasie, zašli sme  na pláž v neďalekom Portoroži, kde sme sa aspoň na chvíľu vybláznili v mori.

Na tretí deň sme vymenili more za hory a vydali sme sa k Julským Alpám. Priamo pred ich majestátnymi končiarmi leží jazero Bled s tyrkysovo čistou vodou. Naším cieľom bol ostrovček uprostred jazera, na ktorí sa viacerí z nás hotovali preplávať, ale nakoniec sme si všetci dali preteky na historických loďkách pletnách. Hlavne vďaka navigačným schopnostiam kapitána Šaniho zvíťazila pletna s menom Sonja. Víťazmi sme však boli všetci, ktorí sme si mohli vychutnať malebné scenérie tohto nádherného miesta.

Našou poslednou zastávkou bolo druhé najväčšie mesto Slovinska Maribor, kde sme okrem mnohých iných zaujímavostí videli aj najstarší vinič na svete, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Obrovskú pochvalu si zaslúžil Šimon, ktorý vybojoval síce dlhý, ale víťazný boj s mariborskými holubmi a vrabcami, ktoré sa snažili ukoristiť jeho vytúžený kebab. Keby vtedy Šimon tušil, čo mu kebab spôsobí, možno by sa oň s miestnymi vrabcami aj podelil.

Cesta domov nám ubiehala rýchlo hlavne vďaka dirigentskej taktovke dídžeja Šaniho. Naši žiaci sa prezentovali ako mimoriadne nadaní speváci a počas cesty cez Maďarsko nám poskytli prierez rôznymi hudobnými žánrami. Týmto prosíme všetkých učiteľov hudobnej výchovy na našej škole, aby si pozorne pozreli zoznam účastníkov zájazdu a každému z nich dali zaslúženú jednotku z hudobnej výchovy.  Mimoriadnu pozornosť si vyslúžil aj športový výkon Šimona počas poslednej prestávky, ktorým prekonal všetky historické rekordy žiakov Mostnej v behu na 100 m. Vytúženou cieľovou páskou bolo WC v Tescu v maďarskom mestečku Szombathely, kam Šimon dobehol v sprievode obrovského aplauzu celého autobusu, ktorý si spieval refrén známej piesne v pozmenenej podobe: „potlač Šimon poriadne, nech ten kebab vypadne J Veľký potlesk si vyslúžil aj Mark, ktorý počas cesty napísal báseň venovanú nášmu sprievodcovi Marekovi.

Pekný výlet plný dojmov a zážitkov máme za sebou a tešíme sa, ako sa všetci spoločne stretneme o rok na ďalšom výlete. Dovidenia o rok v Krakowe!